,

Hamilelikte Karın catlakları sebepleri ve onleme yollari

Cilt, hamilelik sırasında kilo almaya bağlı olarak, alt dermal tabakasındaki kollajen ve elastin liflere zarar verebilecek şekilde hızla gerilir. Dokular incelir, hassaslaşır ve tıbbi adı “Stariae Gradvidarum” olan cilt çatlakları meydana gelir.Araştırmalar, anne adaylarının % 66’sının, ciltteki gerilme nedeniyle oluşan izlerden rahatsızlık duyduklarını göstermektedir. Bu nedenle, özellikle bu vakalarda kullanıma uygun, özel bir nemlendiricinin kullanılması büyük önem taşır.Özellikle, gebeliğin 3. ayından itibaren, kilo alımı ve bebeğin gelişimi nedeniyle özellikle karın, kalça, basen ve göğüs bölgesinde, cildin aşırı gerilmesi nedeniyle, kaşıntılar ve bir süre sonra da çatlaklar oluşur.Hamilelikte oluşan çatlaklarla mücadelede dengeli beslenmenin önemini anlamak“Bol su içmek, C, E vitamini zengin besinleri tüketmek, cilt çatlaklarının önüne geçmede etkili. Bunun yanısıra cildi yumuşak ve esnek tutacak bir kremin her gün etkin bölgelere uygulanmasıyla da gebelikte oluşan cilt çatlaklarını en aza indirmek mümkün” dedi.Çatlaklar oluştuktan sonra, tedavi edilmeleri oldukça zor.Basit önlemlerle gebelikte yaşanan cilt çatlaklarını en aza indirmek mümkün. Bu yöntemler arasında;

* Cilde, masaj fırçası yardımıyla masaj yaparak, bu bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırmak,*C ve E vitamini açısından zengin olan, cilt için yararlı meyve, sebze ve fındık gibi besinleri tüketmek,*Bol bol su içmek*Yeterli uyku almaya özen göstermek ve*Cildi yumuşak ve esnek tutacak, gerilme ile oluşan izleri önleyen, hamileler için özel olarak üretilmiş bir kremi her gün etkin bölgelere uygulamak yer alıyor.

HAMİLELİKTE KARIN ÇATLAKLARINI ÖNLEMEK İÇİN BİTKİSEL BAKIM
Elma yağı ve badem yağını eşit miktarda karıştırıp,her gün hafifçe çatlak oluşan bölgeye sürün.

* Eşit miktarda badem yağı ,havuç yağı,buğday özü yağı,kakao yağını karıştırıp üzerine bir limon kabuğu rendeleyin.Elde edile karışımı vücudunuza sürün.
* Çilek yağı ve susam yağını eşit miktarda karıştırıp,her gün karın bölgesine uygulayın.

0

Yorum Gönder

UzmanLar

Dr. Ömer Coşkun
Dr. ENDER Saraç
Prof. Dr. AHMET Maranki
Prof. Dr. İBRAHİM Saraçoğlu
Bitki Bilimi ve Güzellik Uzmanı SUNA Dumankaya
Dr. SELAHATTİN Dönmez
Herbalist H. LEYLA Çabuk
Op. Dr. FERİDUN Kunak
Uzm. Dr. ELİF Güveloğlu